Ledelse
Redde sjefer hos psykolog
To årsaker går igjen når sjefer går til psykolog: redsel og stress.
De svenske psykologene Mattias Lundberg og Anders Wahlberg har skrevet boken «16 typer av chefer – och vad de säger til psykologen». Blant ledertypene som har oppsøkt disse to psykologene finnes det et fargerikt spekter av ledertyper. Fra sjefen som fikk hele arbeidsplassen mot seg i løpet av to uker, og den tilgjengelige sjefen som ikke rekker sin egen jobb, til den raljerende sjefen som mobber personalet, og den konfliktredde som krever harmoni for enhver pris.
Dette skriver shortcut.nu, som poengterer at selv om ledernes problemer viser seg på ulike måter, så handler i bunn og grunn alle sakene om to ting: redsel og stress.
Mattias Lundberg, som underviser i psykologi ved Umeå universitet og jobber som lederkonsulent, sier til nettstedet at ledere ikke møter større krav nå enn tidligere, men at lederne tidligere hadde større kontroll på arbeidsplassen. Han viser til at ledere får være stresset, men at de ikke får være redde – verken i egne eller andres øyne.
Redselen er imidlertid der hos en del ledere, og frykten de legger for dagen når de kommer til psykolog, kan handle om forskjellige ting. Det kan være redsel for å ikke klare oppdraget sitt, bekymring over å avsløres som en bløff, redsel for å bli trukket inn i konflikter eller frykt for å måtte gjennomføre lite bekvemme beslutninger.
Ifølge psykologene er det mer sosialt akseptert for ledere å gå til psykolog i dag enn det var tidligere, men fremdeles kan det være et følsomt steg å ta. Erfaringen deres er at yngre ledere ofte går til psykolog som en del av sin lederutvikling. Eldre sjefer kommer oftere fordi det har hendt noe som de må ta tak i.
Nylige artikler
Stortingspresidenten på muslimsk blindvei
Derfor ble det sånn – mangfold og gatemiks på Vaterland
Over 17.000 studenter i boligkø – 900 flere enn i fjor
Fremtidens KI bør ikke bli et eliteprosjekt
LO/Ap-samarbeid til Høyesterett
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Jørund Rytman i SMB Norge: Norske småbedrifter presses av usikkerhet, skatt og byråkrati
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme