Samfunn
17 av 425 kommuner vil være med på fastlegeprosjekt
17 av 425 kommuner har søkt om å delta i regjeringens prøveordning med primærhelseteam. Det er helseministeren godt fornøyd med.
– 17 kommuner er ikke veldig få. Ser du på antall søkere til andre prosjekter, er dette et godt utvalg, sier helseminister Bent Høie (H) til VG.
Ifølge avisen opplever 198 av 425 kommuner fastlegerekrutteringen som vanskelig. I disse kommunene bor det 2 millioner mennesker.
Statsråden sier kommunene kan skylde seg selv og at rekrutteringsarbeidet har vært for dårlig.
I juli inviterte han landets kommuner til å delta i et treårig pilotprosjekt. Regjeringen vil prøve ut en ordning med en tverrfaglig gruppe som skal inngå i et primærhelseteam, i seks kommuner.
Prøveprosjektet starter til våren og vil pågå i tre år. Det er valgt ut to modeller som skal prøves ut – én med stykkprisfinansiering og en annen på samlet driftstilskudd.
Ifølge avisen skal fastlegen være teamleder i et samarbeid med sykepleier og helsesekretær. Tanken er at sykepleieren kan ta seg av flere oppgaver på et legekontor og dermed avlaste legen.
Regjeringen foreslår å sette av 55 millioner kroner til prosjektet neste år.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter