oppholdstillatelse
Anbefaler å saksøke staten over tap av oppholdstillatelse
Organisasjonen mot offentlig diskriminering (OMOD) anbefaler dem som har mistet statsborgerskap og oppholdstillatelser som følge av mistanker om ID-juks å gå til søksmål mot staten.
– Jeg anbefaler at folk går sammen og lar norsk rettsapparat se på saken i stedet for å la UDI være domstol, sier Omods Akhenaton de Leon til Klassekampen.
Utlendingsdirektoratet (UDI) har de to siste årene jobbet med en gruppe på over hundre etniske somaliere, og direktoratet har kommet fram til at flere av dem ikke er fra Somalia, men fra Djibouti eller et av de andre nabolandene.
Om lag halvparten av personene har norske statsborgerskap, mens resten har andre oppholdstillatelser. Nå har flere av dem fått beskjed om at premisset for opphold ikke lenger er til stede.
Siden 2012 har UDI ferdigbehandlet 84 saker der statsborgerskapet eller andre oppholdstillatelser er tilbakekalt. I tillegg til somaliere er personer fra Irak og statsløse palestinere som viser seg å være fra Jordan rammet.
Verifisering av identiteten til somaliere er vanskelig ettersom de ikke har noe offentlig arkiv over landets innbyggere.
– Hvis du hele veien gir riktige opplysninger, så legger vi det til grunn. Det er der det er tvil eller motstrid i opplysningene at det blir problematisk, sier Anne-Kari Kollstrøm i UDI til avisen.
Nylige artikler
Regjeringen advarer barn mot Tiktok, Youtube og Snapchat
Når møteinnkallingen fra sjefen har emnet «drøftelsesmøte»
Foreløpig rødgrønt flertall i Sverige – fortsatt uavklart
Datasikkerhet i styrerommet: Lekker styret?
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid