Samfunn
Datatilsynet mener regjeringens kamp mot arbeidskriminalitet kan true personvernet
Regjeringen mener offentlige etater kan utveksle personopplysninger i jakten på kriminelle i arbeidslivet. Datatilsynet mener forslaget kan true personvernet.
– Det er veldig tynt begrunnet. Når man skal etterforske folk for alvorlig kriminalitet, er det viktig med en klarere utredning om hva slags opplysninger som kan utveksles, samt hvordan man skal gi informasjon til dem som utsettes for en sånn etterforskning, sier direktør Bjørn Erik Thon i Datatilsynet til NRK.
Regjeringen har tidligere uttrykt et ønske om å lempe på taushetsplikten når den hindrer offentlige etater i å dele viktig informasjon som kan avsløre grov arbeidskriminalitet. Regjeringen understreker imidlertid at lovendringen ikke vil omfatte sensitive personopplysninger knyttet til for eksempel helse.
Nylige artikler
Over 300.000 evakuert fra skogbrannene sør i Europa
Europa trenger sitt politiske sentrum: Anti-semittisme på fløyene en økende trussel
Fra leketøy til kraftig motor: Hvorfor fungerer ikke KI på våre egne data?
– Vi har fått en mer uforutsigbar arbeidslivspolitikk
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania