Samfunn
Det offentlige tar over kommersielle velferdstilbud
I Bergen planlegger bystyret å ta tilbake driften av byens to siste kommersielt drevne sykehjem.
I Bergen er det Ap, Venstre og KrF som utgjør byrådet, og nå går det inn for å legge store penger på bordet for å ta tilbake driften av Odinsvei bosenter og Søreide sykehjem, skriver Klassekampen.
– Byrådet ønsker ikke at penger som er satt av til gode velferdstilbud for innbyggerne, skal gå til kommersielle selskaper. Pengene i eldreomsorgen bør brukes på økt kvalitet på de aktuelle sykehjemmene eller ved at eventuelle overskudd styrker sykehjemsdriften i Bergen, skriver helse- og omsorgsbyråd Rebekka Ljosland fra KrF i en epost til avisen.
Over hele landet tar nå politikerne tilbake velferdstilbudet fra kommersielle aktører, skriver Klassekampen.
I Oslo jobber det nye byrådet med å sørge for at driften ved Madserud sykehjem blir kommunal, eventuelt ideell.
I Tromsø har byrådet allerede tatt tilbake driften av renhold. Innenfor hjemmetjenester og storkjøkken er avtalene som det forrige byrådet signerte, så lange at de vil bli stående, sier helsebyråd Gunhild Johansen. Hadde de hatt private aktører som driver sykehjem, ville de tatt tilbake driften, sier hun.
Nylige artikler
– Tjenende ledelse er krevende, men effektivt
Makt ikke viktigst i lederskap
«Tjenende lederskap», der ansatte settes først, var negativt for lønnsomheten
Rekordmange studerer ved fagskole
Forsvarsbudsjettet øker kraftig – mens diplomatiet slankes
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv