Samfunn
Flere lærere ønsker videreutdanning
Over 11.000 lærere har søkt om videreutdanning i år. Men fortsatt er det mange lærere som trenger mer utdanning for å kunne fortsette i yrket.
11.296 lærere har ifølge Kunnskapsdepartementet søkt om videreutdanning før fristen gikk ut 1. mars. Det er 16 flere enn i fjor. Flere av dem trenger mer utdanning for å kunne fortsatte som godkjente lærere etter 2025.
Regjeringen har satt av 1,54 milliarder kroner til videreutdanning for lærere i år. Nå er det opptil kommunene og de andre skoleeiere å godkjenne søknadene, før utdanningsinstitusjonene går videre med opptak.
– Det er viktig at kommunene godkjenner flest mulig. Det gjelder særlig de stedene mange lærere fremdeles mangler tilstrekkelig fordypning i de fagene de underviser i, sier kunnskaps- og integreringsminister Trine Skei Grande (V) i en pressemelding.
Utdanningsdirektoratet vil prioritere søkere til fagene engelsk, matematikk, norsk, norsk tegnspråk og samisk på barneskolen.
Hver fjerde lærer som underviser i matematikk, mangler i dag fordypningen de trenger for å oppfylle de fremtidige kravene. For norskfaget gjelder det hver sjette lærer, og for engelsklærere gjelder det hver tredje lærer.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Dette er toppsjefene i de 50 største selskapene på Oslo Børs
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen