Samfunn
Foreldrenes utdanning avgjørende for barnas skole-prestasjoner
Elever som gjør det bra på én av de nasjonale prøvene, gjør det ofte bra også på de andre.
Sammenhengen mellom elevens mestringsnivå og foreldrenes utdanning er tydelig, skriver Statistisk sentralbyrå.
Av de nesten 5000 elevene som har mestringsnivå 3 på alle prøvene, har 84 prosent foreldrene høyere utdanning.
Denne sammenhengen er derimot langt fra like fremtredende for elever hvor foreldrene ikke har høyere utdanning.
Av over 4300 elever som er på laveste mestringsnivået i alle prøver, har 1600 foreldre med høyere utdanning og 2500 har foreldre uten høyere utdanning.
Klar sammenheng mellom prøvene
I løpet av høsten 2018 deltok omtrent 181.350 elever på 5., 8. og 9. trinn på nasjonale prøver, og avla til sammen over 475.000 prøver i regning, lesing og engelsk.
På 5. trinn har omtrent 50 prosent av elevene mestringsnivå 2, mens de andre 50 prosent av elevene fordeler seg forholdsvis jevnt på mestringsnivå 1 og 3. Elever som gjør det bra på en prøve viser seg å ofte å gjøre det bra på alle prøvene.
På hver av prøvene er det mellom 22 og 26 prosent på mestringsnivå 3, mens over 8 prosent av elevene som avla alle tre nasjonale prøver i 2018, har mestringsnivå 3 på alle prøver.
Om resultatet på prøvene hadde vært uavhengig av hverandre, ville rundt 1 prosent av elevene på 5. trinn hatt mestringsnivå 3 på alle prøvene. Det er altså et samsvar i mestringsnivå over prøver.
Et tilsvarende mønster finnes på mestringsnivå 1. På hver av prøvene er omtrent 23 prosent av elevene på mestringsnivå 1, men over 7 prosent av elevene har mestringsnivå 1 på alle tre prøver.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen