Samfunn
Helsedirektøren tror testing vil erstatte karantene utover høsten
Helsedirektør Bjørn Guldvog tror det vil bli mindre bruk av koronakarantene til høsten og vinteren. I stedet mener han testing vil bli brukt som alternativ.
De fleste over 18 år vil ha fått tilbud om vaksine innen skolestart, og planen er å starte opp skolene som normalt, på grønt nivå, og gradvis redusere bruken av TISK, forteller Guldvog til VG.
TISK er strategien som kommunene bruker ved smitteutbrudd. Det står for testing, isolering, smittesporing og karantene. Ifølge helsedirektøren vil T-en gradvis erstatte K-en til høsten, både i samfunnet og i skolen.
– Tanken er at man går over fra TISK til TIST, hvor man i større grad tester, og at de som har positiv test må isolere seg en periode.
Det neste som forsvinner, vil være smittesporing, deretter isolasjon og helt til slutt testing. Dette regner Guldvog med at vil forsvinne utover senhøsten og tidlig vinter. Men han tar forbehold mot at det kan komme virusvarianter som gjør at vaksinene ikke fungerer godt nok.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk