Velferd
Klagesaker og EØS-saker er satt på vent hos Nav
Nav var fullt opptatt med å håndtere trygdeskandalen da koronakrisen kom. Nå er sakene til over 4.000 personer blitt satt på vent.
– Vi er ikke ferdig med å identifisere alle sakene som kan være aktuelle å vurdere på nytt, men vi anslår at det kan dreie seg om mellom 4.000–5.000 saker, sier Magne Fladby, leder for Innsatsteam EØS-saker i Nav, til Aftenposten.
Både EØS-saker og klagesaker er blitt nedprioritert på grunn av koronakrisen, skriver avisen.
Nylig uttalte arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) at innsatsteamet hadde planer om å starte på sakene som gjaldt personer som hadde fått stans eller avslag på ytelser de kunne hatt krav på, etter påske.
De sakene er nå også blitt satt på vent, og det gjelder om lag 250 saker hvor Nav urettmessig har krevd tilbake penger.
Nav-ansatte jobber for tiden på spreng med å håndtere den enorme mengden av søknader om dagpenger, sykepenger og omsorgspenger. Hittil i år er antall dagpengesøknader 422.000. For hele fjoråret var tallet 160.500.
Nylige artikler
AfD revurderer Dexit-strategi
Er du en KI-robot – eller kanskje er du et menneske?
Brasil går til andre valgomgang etter overraskende Bolsonaro-seier
Når kuler og krutt erstattes av bits og bytes
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Når KI truer jobben: Slik holder du deg relevant