Samfunn
Knusende Afghanistan-dom til Stortinget
Utenriksminister Børge Brende (H) og forsvarsminister Ine Eriksen Søreide (H) skal tirsdag forklare Stortinget hva de har lært av Norges engasjement i Afghanistan.
Norge har fått lite igjen for den militære og sivile innsatsen i Afghanistan, militære hensyn la avgjørende føringer for bistanden, og mål og virkemidler var delvis i konflikt med hverandre. Det var blant de nedslående konklusjonene til utvalget som i fjor sommer la fram sin evaluering av Norges militære og sivile bidrag til Afghanistan i årene 2001-2014.
– Jeg er redd det kunne ha skjedd på nytt, sier seniorforsker Arne Strand ved Christian Michelsens institutt (CMI).
Han mener det viktigste Stortinget nå kan gjøre, er å ikke isolere dette spørsmålet til Afghanistan, men drøfte hva erfaringene derfra betyr for hele Norges internasjonale engasjement.
– Kjernen er hva vi kan trekke ut av Afghanistan-engasjementet. Vi er nødt til å innse at en del av det vi har gjort der, ikke har fungert. Hva kan vi gjøre forskjellig? spør han.
Tar lang tid
Strand mener det ligger viktig læring for politikerne på tre områder: Man lovte for mye da man gikk inn, man oppnår veldig lite på egen hånd, og det tar svært lang tid å bygge demokrati og fred.
– Det er dønn umulig å tro at man skal kunne få det til på fem år. Man må være innstilt på at endringene vil komme over tid og stå løpet, sier han til NTB.
– Jeg forventer at det ikke blir singlet ut enkeltområder, men at det blir sett på helheten i det norske engasjementet, legger han til.
Til tross for at verdenssamfunnet har brukt 4.500 milliarder kroner på krigen mot Taliban, er sikkerhetssituasjonen i Afghanistan bare blitt verre de siste årene.
– Afghanistan er i en ekstremt sårbar situasjon for øyeblikket, og mye av det man har oppnådd, kan fort forsvinne igjen. Jeg håper på en diskusjon om hvordan Norge sammen med andre skal klare å sikre noe av den utviklingen som har skjedd, sier Strand, og viser til fremgang på områder som utdanning, helse og landsbyutvikling.
– Har skapt fiender
Afghanistankomiteen viser til «manglende vilje til kritisk refleksjon» rundt Norges engasjement blant politikerne.
– Vi er bekymret for at redegjørelsene i stor grad vil bære preg av hva som er oppnådd i Afghanistan, mens dilemmaene og de problematiske områdene blir dekket over, sier komiteens leder Liv Kjølseth til NTB.
Hun mener krigen mot terror i Afghanistan snarere har skapt fiender enn fred.
– Vi frykter at en bred offentlig debatt ved Norges engasjement, og dermed viktig læring, vil gå tapt, konstaterer hun.
Strand peker på at vestlige land, som Norge, må jekke ned sine forventninger om hva som er mulig å få til.
– Problemet er at det skapes store forventninger både her og i Afghanistan om hva som er mulig å gjennomføre. Så blir skuffelsen desto større, sier han, og viser til at bistanden blir kuttet og at mange afghanere nå forlater landet fordi de har mistet troen på fremtiden.
Nylige artikler
Vi kommer til å overleve KI-alderen – fordi vi alltid har gjort det
Telenor i Myanmar: Hvorfor grep ikke regjeringen inn?
Fra tvil til oppstandelse for Solbakken og landslaget
Hvilke regler gjelder for ansettelse av barn og ungdom under 18 år
EU må komme på talefot med Putin
Mest leste artikler
Ny bok: Slik kan ledere håndtere generasjonsforskjeller og stille friksjon på jobben
Forskning: Følelser og verdier kan gi bedre ledelse og beslutninger
Kommunedirektør sa opp - fikk ikke frihet til å lede
Høyesterett gir Jehovas vitner medhold i strid om statsstøtte og religionsfrihet
Christian Meyer om sykefravær: Derfor må ledere få mer støtte på arbeidsplassen