Samfunn
Bashe Musse, talsmann for somalisk nettverk.
NTB Scanpix
Kraftig nedgang i antall somaliere som får statsborgerskap
60 prosent færre somaliere fikk norsk statsborgerskap i fjor sammenlignet med året før. Årsaken er tvil om identitet, sier UDI.
Tall fra Utlendingsdirektoratet (UDI) og Statistisk sentralbyrå (SSB) viser nedgang i antall innvilgelser av statsborgerskap for søkere fra Somalia, skriver Klassekampen.
Tallene viser at 700 færre somaliere fikk norsk statsborgerskap i fjor sammenlignet med året før – en nedgang på 60 prosent.
Fungerende områdeleder i UDI, Maria Andersson sier de har skjerpet kravene til identitetsavklaring av somaliere på bakgrunn av tilfeller av ID-juks.
– Et ikke ubetydelig antall søkere som har oppgitt å være fra Somalia har i realiteten vært borgere av naboland til Somalia, sier Andersson, som legger til at økt kunnskap har gitt UDI og politiet et bedre grunnlag for å fastslå om søkeren har oppgitt korrekt identitet.
– Vi avdekker derfor flere forhold der identiteten ikke er tilstrekkelig klarlagt i dag enn det vi gjorde for noen år tilbake. I dette ligger det at flere vil kunne få avslag på sin søknad om norsk statsborgerskap, sier Andersson.
Bashe Musse i Somalisk nettverk sier flere somaliere blir bedt av UDI om å dokumentere opplysninger de trodde allerede var klarlagt.
– Mange opplever intervjuene som inngripende. Det skaper usikkerhet, frykt og en følelse av utenforskap å ikke bli trodd, sier Musse.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
NVE varsler betydelig høyere strømpriser på grunn av datasentre: – Det er uakseptabelt
Kraftig advarsel fra næringslivet mot Sps datasenter-u-sving
Den farligste påvirkningsoperasjonen er den vi retter mot oss selv
Flere søkere til julejobber: – Kan åpne dører
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens