Samfunnsansvar
Kunnskapsdepartementet frykter nasjonal mobbetabbe
Rekkefølgen på spørsmålene om mobbing kan ha gjort at Elevundersøkelsen ikke er til å stole på, mener Kunnskapsdepartementet.
– Blant annet er det tatt inn nye spørsmål om krenkelser. Disse spørsmålene blir stilt før hovedspørsmålet om mobbing. Flere har lurt på om nedgangen i mobbetall, fra i underkant av 7 prosent i 2013 til om lag 4 prosent i 2015, skyldes at mobbespørsmålet kommer etter spørsmålet om krenkelser, sier statssekretær Birgitte Jordahl (H) i Kunnskapsdepartementet til Dagsavisen.
Hun legger til at mye tyder på at det er blitt mindre mobbing på norske skoler, men at en frivillig elevundersøkelse fra våren 2015 viser at nedgangen ikke er like stor som den ordinære undersøkelsen viser.
Departementet opplyser at Utdanningsdirektoratet nå gjør en full gjennomgang av Elevundersøkelsen. Flere forhold, ikke bare rekkefølgen på spørsmålene, gjør at undersøkelsen kan være upålitelig. Blant disse er innholdet i undersøkelsen, begrepsbruken og tidspunktet for undersøkelsen, som er blitt flyttet fra våren til høsten.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Arbeidsminister Kjersti Stenseng og regjeringen skroter plan om betalt ferie fra første arbeidsår
Sykepleierforbundet krever lønnsløft og konkrete tiltak i Helsepersonellplan 2040