Samfunn
Kvinneandel på stedet hvil
Etter at kvinneandelen blant toppbyråkratene i departementene kom opp i én av tre, ble det bråstopp.
Det har stått bom stille i åtte år, melder Dagens Næringsliv, som har undersøkt hvordan det står til med kvinneandel på toppen av norsk byråkrati.
Avisens ferske tall viser at fem av 15 departementsråder er kvinner. Det gir en kvinneandel på 33 prosent. En tilsvarende undersøkelse gjort av Dagens Næringsliv i 2008 viste at seks av 17 departementsråder var kvinner (35 prosent).
Fra 1999 til 2008 økte kvinneandelen, men etter det har den stått på stedet hvil. I løpet av det neste halve året skal det finnes etterfølgere til tre departementsråder. Trond Fevolden (64) slutter som departementsråd i Kunnskapsdepartementet, Ellen Seip (66) går av fra Arbeids- og sosialdepartementet og Nina Frisak (65) forlater sin stilling som departementsråd. Det gjenstår å om resultatet av rekrutteringsprosessene blir økt eller redusert kvinneandel blant toppbyråkratene.
Nylige artikler
Økt arbeidsledighet og færre ledige stillinger i juli
For få studenthybler på leiemarkedet: – Skjønner at studenter og foreldre er urolige
Når ble motgang et tegn på at noe er galt?
Silvija Seres: Overrasket over hvor fort KI har blitt normalisert
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Mest leste artikler
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme
John Markus Lervik om jobb og ferie: Slik bygges milliardselskaper