Samfunn
Likestilling lønner seg
Dersom kvinner hadde jobbet like mye som menn de siste 40 årene, hadde gevinsten vært på 2.300 milliarder kroner, ifølge en forskningsrapport.
– Det har vært bred oppslutning om at likestillingen ikke bare har handlet om grunnleggende rettferdighet, men også har vært noe som lønner seg, sier Østbakken.
I forskningsrapporten «Likestilling og verdiskaping», laget på oppdrag av Barne- og likestillingsdepartementet, viser hun at Norge har tjent mye på å få kvinner inn i arbeidslivet. Dersom ikke kvinnenes sysselsetting hadde økt siden 1972, ville BNP i Fastlands-Norge vært 3.300 milliarder lavere.
– Det er en krevende øvelse å tenke seg et scenario uten kvinners inntog på arbeidsmarkedet. Men omtrent 10 prosent av veksten de siste årene kan forklares med økt bruk av arbeidskraft. Den veksten har primært kommet av økt kvinnelig sysselsetting, sier Østbakken.
Og hadde sysselsettingen vært like høy for kvinner som for menn, kunne BNP altså vært ytterligere 2.300 milliarder større enn i dag.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter