Samfunn
Nytt senter mot cyberangrep
Sikkerhetstjenestene skjerper innsatsen mot digitale trusler. Et felles cyberkoordineringssenter vil være operativt fra fredag.
Det kunngjorde forsvarsminister Ine Eriksen Søreide (H) i et innlegg under sikkerhetskonferansen i Oslo tirsdag.
– Sikkerhetsutfordringene blir flere og mer komplekse. Det digitale rom brukes aktivt og i stadig større omfang til etterretning, sabotasje og påvirkning, sa Søreide, som la til at det hver dag avverges digitale angrep mot norske bedrifter og offentlige etater.
Sikkerhetsutfordringene blir flere og mer komplekse. Det digitale rom brukes aktivt og i stadig større omfang til etterretning, sabotasje og påvirkning
Cyberkoordineringssenteret er omtalt i statsbudsjettet for inneværende år. Der heter det at senteret skal etableres i et samarbeid mellom Politiets sikkerhetstjeneste, Nasjonal sikkerhetsmyndighet og E-tjenesten. Hensikten er å styrke evnen til å motvirke truslene i det digitale rom.
Søreide fortalte også at regjeringens forslag til ny sikkerhetslov vil komme "i løpet av våren". Justis- og beredskapsminister Per-Willy Amundsen (Frp) fortalte i sitt innlegg om stortingsmeldingen om digital sikkerhet som skal komme i løpet av året.
– Meldingen vil vektlegge utvalgte områder, synliggjøre sentrale utviklingstrekk og angi en klar strategisk retning, sa han.
Nylige artikler
Anthropic går på børs – hva så?
Undersøkelse: Vi opplever stadig oftere at eldre kolleger diskrimineres
Har du mot til å ikke være deg selv som leder?
Den stille makten
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
Janes E. Kjeldsen om Equinors retorikk: Derfor tror nordmenn at fornybarandelen er høyere
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
Omvendt lommetyveri: Slik virker underforstått retorikk