Velferd
Økende pessimisme blant barnefamilier før sommerferien
Hver tredje barnefamilie i Norge føler koronasituasjonen fører til at de ikke kan gi barna den sommerferien de fortjener, viser en ny undersøkelse.
Undersøkelsen, som er gjort for Unicef Norge, viser at det er større pessimisme på vegne av barna i år enn tidligere.
Størst pessimisme er det i gruppen med lavest husstandsinntekt, der 46 prosent svarer at de i liten grad tror årets sommerferie blir bedre enn fjorårets.
Direktør for barns rettigheter og bærekraft i Unicef, Kristin Oudmayer, frykter at pandemien har gjort livet verre for familiene som allerede hadde det vanskelig.
– Året som har gått, har budt på oppsigelser og permitteringer som i stor grad har rammet arbeidstakere i det nedre sjiktet inntektsmessig. Lavinntektsgruppen har økt, og de sosioøkonomiske forskjellene har blitt større. At flere føler seg utilstrekkelig og er bekymret, er svært forståelig, sier Oudmayer.
37 prosent av de i gruppen med høyest husstandsinntekt føler koronasituasjonen påvirker evnen til å gi barna sommerferien de fortjener, negativt. Dette er en økning fra i fjor, da tallet var 21 prosent.
Nylige artikler
Høringsrunde går mot slutten: Arbeidsgiver mot arbeidstaker om Kommunekommisjonens forslag
Magyar lover sterkere bånd til EU og Nato etter valgseier i Ungarn
Fritt Ord-prisen til Hilde Henriksen Waage: – Modig forskning og uredd maktkritikk
Renta – politikerne må holde fingrene av fatet
Maske-produsenten Watchbird saksøker Forsvarsdepartementet
Mest leste artikler
Debatt om statens lederlønnssystem: Fremtidige endringer i lønnsoppgjøret
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Magne Lerø om kanselleringskultur og polarisering: En trussel mot tilgivelse i samfunnet
Lønnsoppgjøret 2026: Meklingsstart og streikefare i frontfaget
Truls Liland om god ledelse: Forvalterskap fremfor imperiebygging