Samfunn
Per Sandberg frykter velferdskutt på grunn av innvandring
Arbeidsledigheten er fem ganger så høy blant innvandrere fra Afrika som for befolkningen samlet. – Horribelt, mener nestleder Per Sandberg i Frp, som frykter for fremtiden for norske velferdsgoder.
– Tallene er horrible, men ingen er overrasket. Fortsetter denne utviklingen, kan man bare spørre seg om ikke dagpenger eller arbeidsavklaringspenger er de neste velferdsgodene som må kuttes, sier Per Sandberg til Nettavisen.
– Tallene er et bevis på at vekslende regjeringer gjennom tiår ikke har lyktes med integreringen, sier Frp-nestlederen.
I det Statistisk sentralbyrå (SSB) definerer som «befolkningen eksklusive innvandrere» er arbeidsledigheten 2,2 prosent i tredje kvartal 2014, mens snittallene for innvandrere totalt er 7,2 prosent.
Blant innvandrere fra Norden er ledigheten 3 prosent, fra Vest-Europa 3,3. For innvandrere fra Afrika ligger ledigheten på 14,1 prosent. Blant innvandrere fra Asia er ledigheten 8,5 prosent.
Ledigheten blant innvandrere fra Latin-Amerika og Øst-Europa ligger om lag på snittet for innvandrerledigheten med henholdsvis 7,7 og 7,5 prosent.
– Jeg er bekymret for at dette er starten på slutten for velferdssamfunnet i Norge, sier Sandberg.
Han vil nå ha en fullstendig gjennomgang av alle norske velferdsytelser.
– Samtidig må vi ta inn færre innvandrere slik vi kan sørge for en bedre integrering, sier Sandberg.
(©NTB)
Nylige artikler
Har du mot til å ikke være deg selv som leder?
Den stille makten
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
NVE varsler betydelig høyere strømpriser på grunn av datasentre: – Det er uakseptabelt
Kraftig advarsel fra næringslivet mot Sps datasenter-u-sving
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
Janes E. Kjeldsen om Equinors retorikk: Derfor tror nordmenn at fornybarandelen er høyere
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
Omvendt lommetyveri: Slik virker underforstått retorikk
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid