Regjeringen foreslår stor lovendring for funksjonshemmede
Regjeringen foreslår å innlemme FNs konvensjon om rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne (CRPD) i den norske menneskerettsloven.
– Jeg er personlig veldig glad og stolt over av at vi leverer på dette, fordi dette er viktig for så mange mennesker, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til VG.
Regjeringen skal sende en lovproposisjonen til Stortinget en av de neste dagene.
Arbeiderpartiet gikk til valg på saken i 2021.
– Det vi var enige om den gang var å innføre dette i denne stortingsperioden, og det klarer vi. Det kommer sent, men vi har jobbet mye med det, sier Støre.
Konvensjonen skal blant annet sikre at personer med funksjonsnedsettelse får oppfylt sine menneskerettigheter, og at de involveres i beslutninger som påvirker livene deres.
Generalsekretær i Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon, Lilly Ann Elvestad, mener lovendringen gir funksjonshemmede og kronisk syke en styrket tro på fremtidens Norge.
– I en verden der menneskerettigheter, likestilling og inkludering står for fall tar regjeringen med dette et avgjørende og viktig skritt for å sikre den menneskerettslige forsvarsevnen, skriver Elvestad i en epost til NTB.
Nylige artikler
– Styreledelse er ingen sjekkliste, men et lederoppdrag
Når sjefen gruer seg til julebordet
EUs jernrammer er dårlig butikk
Hvordan får vi et forsvarlig rehabiliteringstilbud fremover?
Høyre vil gi prins Sverre Magnus fulltidsjobb i kongehuset
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen