Samfunn
Regjeringens mattekrav slaktes av skolesjefer
Regjeringens nye krav til minimumskarakter i matematikk for lærerstudenter får strykkarakter av norske skolesjefer.
Bare to av ti skolesjefer støtter kravet om at studenter minst må ha karakteren 4 i matematikk fra videregående skole for å ta lærerutdanning, viser en undersøkelse NRK har fått gjennomført. Søkere som har karakteren 3 får tilbud om forkurs for å kvalifisere seg.
– Jeg er ikke så fryktelig opptatt av de lærerstudentene som kommer inn, men mye mer opptatt av dem som kommer ut. Jeg skjønner ikke hvordan du skaper et større engasjement ved å tvinge lærerstudenter gjennom et sommerkurs i matte, sier skolesjef Kim Atle Kvalvåg i Fræna kommune i Møre og Romsdal til kanalen.
259 norske skolesjefer har deltatt i undersøkelsen, og snaut 80 prosent av de spurte er uenig i innføringen av karakterkravet. Særlig i distriktene ser mange skolesjefer med bekymring på rekrutteringen til yrket, og frykter at det nye firerkravet vil gjøre situasjonen enda vanskeligere.
Kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen (H) har varslet karakterkrav også i norsk og engelsk, og mener det generelt er viktig å heve opptakskravene til lærerutdanningen. (©NTB)
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.