Samfunn
Satser stort på veivedlikehold i statsbudsjettet
Regjeringen legger opp til en storstilt satsing på vedlikehold av veier i neste års statsbudsjett.
– Det blir en historisk satsing på vedlikehold av riksveier, sier samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Tirsdag legger regjeringen fram statsbudsjettet for 2011. Etter det ANB erfarer, vil de rødgrønne følge opp løftene i Nasjonal transportplan. Budsjettet er stramt, men det blir en viss økning i satsingen på veier og jernbane.
– Det blir en formidabel satsing på drift og vedlikehold av riksveier neste år. Driften skal bli bedre og så dekker vi kostnadsøkningen på nye kontrakter. Dermed stanser vi forfallet og vi begynner arbeidet med å ta igjen etterslepet, sier Magnhild Meltveit Kleppa.
Regjeringen har forpliktet seg til å øke rammen for vei og bane med 100 milliarder kroner over ti år.
– Det skal ikke herske tvil om at tidenes samferdselsløft skal gjennomføres slik vi har varslet i Nasjonal transportplan, både når det gjelder investeringer og vedlikehold, sier stortingsrepresentant Anne Marit Bjørnflaten (Ap). (©NTB)
Nylige artikler
Anthropic går på børs – hva så?
Undersøkelse: Vi opplever stadig oftere at eldre kolleger diskrimineres
Har du mot til å ikke være deg selv som leder?
Den stille makten
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
Janes E. Kjeldsen om Equinors retorikk: Derfor tror nordmenn at fornybarandelen er høyere
Omvendt lommetyveri: Slik virker underforstått retorikk
Ingvald Thuen: Når bilen blir en sikkerhetsrisiko og etterretningssensor
3 undersøkelser om hva faktorer som lønn, ledelse og arbeidsmiljø betyr ved valg av arbeidsgiver