Samfunn
Se, et norsk-russisk samarbeid som fungerer!
I kommunene utveksler man både ideer og folk mellom Norge og Russland.
Gjennom det norsk-russiske Presidentprogrammet som er en utveksling mellom norske og russiske offentlig ansatte har 14 russiske byråkrater vært på utveksling i Norge. Til våren skal nordmennene dra østover.
Maria Karimova fra Mochegorsk dro til Vesterålen og ble intervjuet av lokalavisen VOL.
Karimova jobber med turisme og økonomi i kommuneadministrasjonen i Monchegorsk og har besøkt Sortland mange ganger også før utvekslingen.
– Jeg har lært masse om hvordan dere jobber, hvordan staten bidrar med midler og hvordan små kommuner støtter opp om og utivkler turistattraksjoner og reiselivbedrifter, sier hun til VOL.
Oppholdet skal resultere i en artikkel som skal publiseres i et tidsskrift i Russland.
Russerne kom til Norge i oktober for et tre uker langt opphold. Den første uken var det introduksjonsuke i Norge, med besøk hos blant annet hos Oslo kommune, Stortinget, NRK, Bellona, og den russiske ambassaden. I tillegg hadde de et introduksjonskurs om norsk kultur og arbeidsliv, for å bli forberedt på møtet med norsk arbeidsplasser.
Russerne kom fra Arkhangelsk, St. Petersburg, Moskva, Monchegorsk, Murmansk, Pasvik, Pskov og Yaroslavl. I utvekslingen dro de blant annet til fylkesmannen i Finnmark, Telemark fylkeskommune, Hordaland fylkeskommune, Troms fylkeskommune, Bergen kommune, Tromsø kommune, Trondheim kommune, Ullensaker kommune, Klima- og miljødepartementet, Nord-norsk reiseliv, WWF og Fridtjof Nansens Institutt.
Nylige artikler
Minnetaler til kong Harald: – Han ga alt for Norge
Flere ansetter, men nyutdannede er mindre attraktive
Bruker mangfold og inkludering til grønnvasking
Hva om vi forstår oss selv som noe vi forvalter?
Aschehoug forblir norsk, men hva nå?
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Russland trapper opp krigen: Ukraina kan stå foran katastrofe