Samfunn
SV rystet over Spekter
SVs helsepolitiske talsmann Geir-Ketil Hansen sier han er rystet over tonen fra den statlige arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Det er særlig uttalelsene fra viseadministrerende direktør Anne-Kari Bratten som provoserer SV-representanten. I et intervju med Dagsrevyen i forrige uke sa Bratten at sykepleiere må jobbe mer, og ikke bruke tida på kafé eller Sats.
– Bratten ødelegger helsevesenets gode navn og rykte og underminerer regjeringen samtidig som hun representerer oss. Det er svært alvorlig, sier Hansen.
Han mener Spekter-direktøren er i ferd med å ødelegge forholdet til de 100.000 ansatte i helseforetakene, og viser til at Sykepleierforbundet ved Oslo universitetssykehus nå nekter å inngå en avtale om overtid – i protest mot Brattens uttalelser.
Hansen sier han akter å ta opp saken med helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) ved første anledning.
– Regjeringens arbeidsgiverpolitikk bør også speiles gjennom Spekter. Vi kan rett og slett ikke holde oss med en arbeidsgiverpolitikk som er som dette, sier SV-representanten, som frykter Spekters framferd er til skade for rekrutteringen av helsepersonell. (©NTB)
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap