Helse
Sykehusene får 1,5 milliarder i revidert nasjonalbudsjett
Regjeringen foreslår å kompensere sykehusene med 1,5 milliarder kroner i revidert nasjonalbudsjett.
– Vi skal ta Norge trygt ut av koronakrisen, og sikre godt smittevern og god behandling i helsetjenesten, sier helseminister Bent Høie (H).
Den tredje smittebølgen har ført til flere sykehusinnleggelser av covid-19 pasienter, høyere beredskapsnivå og lavere planlagt aktivitet. Lavere planlagt aktivitet i sykehusene gir lavere inntekter, skriver Helsedepartementet i en pressemelding.
Det er dette bortfallet av inntekter regjeringen nå ønsker å kompensere sykehusene for.
– Vi gjør dette for å redusere ventetidene, gi sykehusene rom for økt aktivitet, i tillegg til at vi dekker særskilte kostnader knyttet til pandemien, sier Høie.
Departementet peker på at smittebølgen særlig har ført til lavere aktivitet i Helse sør-øst som relativt sett har hatt størst belastning. Helseforetaket får derfor relativt sett høyest kompensasjon.
Nylige artikler
Da tilliten brast
Baksiden ved større åpenhet
Tre av fire forsvarsinvesteringer forsinket
Stoltenberg har fått et nytt internasjonalt München-verv
Flere kommuner vil ikke bosette en eneste flyktning i år
Mest leste artikler
Annerledes å lede frivillige enn å lede «vanlige» ansatte
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Jobb & karriere: Hvordan håndtere rollekonflikt når lederrollen føles feil
Kostnadsoverslag for norsk atomopprydding: Foreløpig inntil 57 milliarder kroner
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram