Velferd
Titusener må fortsatt vente på Nav-penger
Koronakrisen har overveldet Nav, og titusener av arbeidstakere må fortsatt vente på å få utbetalt dagpengene de har krav på.
Det kommer fram i et brev fra arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) til Stortinget tirsdag.
Klassekampen skrev 18. august at 67.000 personer fremdeles venter på å få behandlet sine dagpengesøknader.
37.000 av disse 67.000 har tidligere i sommer fått beskjed om at sakene deres har fått utsatt behandling, ifølge Isaksen. Disse sakene gjelder i all hovedsak personer som allerede er tilbake i jobb.
– Arbeids- og velferdsetaten har informert meg om at disse sakene sannsynligvis vil bli behandlet i september, sier statsråden.
– Av de resterende 30.000 utgjør om lag 20.000 eldre saker som forventes ferdig behandlet i august. Øvrige 10.000 er nye saker som er under behandling.
Det er SV-leder Audun Lysbakken som har tatt opp saken med Isaksen.
– Folk har måttet vente i månedsvis på pengene sine, og mange har gått gjennom sommeren i uvisshet, skriver han.
Nylige artikler
Gir råd om hvordan du blir mer effektiv på jobben med KI
KI-genererte varsler ute av kontroll
Er det greit å ta ekstrajobb hos en annen arbeidsgiver?
Rødt vil stanse nye datasentre: – Kan ikke bli hele Europas minnepinne
Demokratiets skjulte makt: Hvem bestemmer egentlig hvilken kunnskap som teller?
Mest leste artikler
Vegard Einan: Overtidsbetaling for deltidsansatte kan koste milliarder
4 av 10 ledere synes det er krevende å lede ansatte som jobber fra hjemmekontor, viser undersøkelse
Ståle Langvik: 84 milliarder brukt uten bedre resultater i skolen
Omorganiseringer øker kraftig: Flere frykter å miste jobben
La Jens Stoltenberg starte dialog med Russland og Putin