Samfunn
– Uaktuelt med karakterer på barnetrinnet
Kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) slår fast at det ikke er aktuelt å innføre karakterer på barnetrinnet i grunnskolen.
I en interpellasjonsdebatt i Stortinget onsdag gjorde hun det også klart at regjeringen ikke vil revurdere sitt avslag på søknaden fra Oslo kommune om forsøk med karakterer i 7. klasse ved ti av kommunens barneskoler.
Interpellasjonen ble tatt opp av Elisabeth Aspaker (H) som viste til OECD-rapporter om behovet for styrket vurdering og tydeligere tilbakemeldinger og krav til alle elever på barnetrinnet. Hun så for seg en kombinasjon av tallkarakterer og tydeligere tilbakemelding til elev fra lærer.
– Vi anbefaler ikke et enten eller, men karakterer som supplement slik Finland i dag praktiserer, sa hun.
Halvorsen viste til stortingsmeldingen om ungdomsskolen som kommer om kort tid, og sa at spørsmålet om vurdering av elevene vil være et viktig tema i meldingen. (©NTB)
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?