Samfunnsansvar
– Utviklingspolitikken er svekket
Klima, våpen og handelspolitikk slår beina under utviklingspolitikken, viser Kirkens Nødhjelp i ny rapport.
– Utviklingspolitikken er svekket, sier Ingrid Næss-Holm, leder for politikk og samfunn i Kirkens Nødhjelp til Dagsavisen.
Kirkens Nødhjelps lanserte den årlige rapporten «Fortsatt ustemt» under Arendalsuka tirsdag. Her pekte organisasjonen på at Norge, som i 2015 ga 34,5 milliarder kroner i utviklingshjelp, hemmer utviklingspolitikken. Kirkens Nødhjelp mener at åtte av 21 av regjeringens politikkområder undergraver målene for utviklingspolitikken.
– Norge gjør veldig mye bra, som å fremme menneskerettigheter, og har mye god politikk, både på nivå og innhold. Men bare bistand holder ikke for å stanse fattigdom, sier Næss-Holm til Dagsavisen.
Hun peker på tre områder der regjeringens politikk spriker særlig mye fra utviklingsmålene: våpeneksport, klima og handel.
Ifølge rapporten spriker målene i poltikkområdene mer enn tidligere år (se oversikt under).
– Målet om samstemthet er viktig først og fremst for at ikke en del av norsk politikk skal slå beina under en annen del av politikken, sier Næss-Holm.
Kirkens Nødhjelp mener ifølge rapporten at "utviklingsarbeidet har blitt svekket etter at utviklingsministeren forsvant" og mener det er nødvendig å ha en egen utviklingsminister. Videre anbefaler organisasjonen at regjeringen årlig innhenter en uavhengig og forskningsbasert vurdering av norsk samstemthet i utviklingspolitikken.
I tillegg bør regjeringen utarbeide en handlingsplan for en samstemt oppfølging av FNs bærekraftsmål, og sette ned en bredt sammensatt komité for oppnåelse av disse, etter modell fra Sverige, mener Kirkens Nødhjelp.
Her er oversikten over de 21 politikkområdene som Kirkens Nødhjelp har vurdert om stemmer overens med målene i utviklingspolitikken:
Nylige artikler
Syltynn avtale mellom Iran og USA
Rekrutterere bruker ikke LinkedIn slik du tror – Vi skroller ikke gjennom innlegg
Flink, men uvillig
Svensk krafttrøbbel kan smitte over til Norge: – Ser uvanlig dyrt ut
Stordalen blir storeier i Norwegian etter gigantavtale
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer