Samfunn
Vil ha mer forskning på ekstremisme og terrorisme
Det er klart behov for mer forskning på ekstremisme, terrorisme og radikalisering i Norge, mener et ekspertutvalg oppnevnt av Norges forskningsråd.
Ekspertutvalget, som har hatt i oppdrag å utarbeide en plan for fremtidig forskningsinnsats på terrorisme og ekstremisme, har nylig levert sin rapport, skriver Forskningsrådet.
Underveis i arbeidet har det vært en åpen innspillrunde der det kom inn gode bidrag som er tatt inn i endelig plandokument.
- LES OGSÅ: Fokus på fordommer
Etableringen av Senter for forskning på høyreekstremisme (C-REX) har vært et viktig tilskudd til den nasjonale forskningsinnsatsen på feltet, men utvalget konkluderer med at forskningen på ekstremisme, terrorisme og radikalisering i Norge er fremdeles betydelig underdimensjonert.
Utvalget understreker at det er behov for ytterligere innsats for å skape en riktigere dimensjonering av forskningsinnsatsen i lys av den store etterspørselen etter kunnskap.
Samfunnsproblemer
– Ekstremisme, terrorisme og radikalisering kan forstås som gjenstridige samfunnsproblemer som er vanskelige eller tilsynelatende uløselige, såkalte «wicked problems», heter det blant annet i rapporten.
Det er problemer som krysser geografiske, sosiale, kulturelle og administrative grenser og som kjennetegnes av kompleksitet, usikkerhet om årsak, utvikling og om hvordan ulike mottiltak virker.
Hva myndighetene gjør, hvilke tiltak som settes i verk for å håndtere radikalisering, ekstremisme og terrorisme, hvilken effekt de har og hvordan slike tiltak mottas i befolkningen er vesentlige forskningstema som i dag ikke er tilstrekkelig belyst.
Forskningsrådet vil med utgangspunkt i rapporten jobbe videre med å utvikle en bred satsning på forskning om ekstremisme og terrorisme.
I en tid med mange hendelser og behov for handling er det viktig å sikre et godt kunnskapsgrunnlag for forståelse av årsaker til ekstremisme og terrorisme som grunnlag av politikkutvikling og iverksetting av tiltak.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen