Annonse
Samfunn
Skatteetaten skal ta skattesnyltere med nytt datasystem
Skatteetatens nyeste våpen i kampen mot økonomisk kriminalitet er en digital analyseplattform til 95 millioner kroner.
Annonse
Det er Atea som har fått oppdraget med å levere og drifte systemet sammen med blant andre IBM, ifølge Finansavisen. Plattformen skal håndtere store mengder med både strukturert og ustrukturert data.
– Kort forklart kan vi nå bygge løsninger som lettere oppdager forsøk på skatteunndragelse, forklarer administrerende direktør Michael Jacobs i Atea.
Skatteetaten opplyser at en viktig del av formålet med plattformen er å hente inn mer data, uten å belaste skattyterne mer enn i dag.
– Det er lagt vekt på at systemene behandler informasjon på en sikker måte, i tråd med personvern og konfidensialitet, samtidig som de gir muligheter for dybdeanalyse og muligheter for risikovurderinger i sanntid, sier Jacobs.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring