Arbeidsliv
I Stavanger har man sett en tredobling av antallet arbeidsrettssaker de siste årene.
Angel Torres
Ledigheten i oljebransjen skaper kriser i domstolene
Tredobling i antallet arbeidsrettssaker i Stavanger på ett år.
I kjølvannet av oljenedturen har antallet arbeidsrettssaker som har kommet opp for domstolene, økt til et rekordnivå.
– Den voldsomme økningen i stillingsvernsaker, det er det som kalles arbeidsrettssaker, kommer på toppen av en generell økning. Det sier seg selv at arbeidsbyrden har økt kraftig på grunn av dette, sier sorenskriver Helge Bjørnestad i Stavanger tingrett til Stavanger Aftenblad.
Ifølge DNB Markets er over 36.000 oljejobber kuttet siden oljeprisen begynte å synke. Fra 2014 til 2015 ble antall arbeidsrettssaker i Stavanger nesten tredoblet, fra 50 avgjorte saker 2014 til 141 i fjor, ifølge tall avisen har fått fra Domstolsadministrasjonen.
I Jæren tingrett var det en økning fra 26 til 43 i samme tidsrom. Det var i alt en økning fra 1.051 til 1.345 i alle tingrettene i Norge. I landets lagmannsretter er utviklingen den samme. I 2014 var det 67 slike saker som ble behandlet i lagmannsrettene. Året etter var det 83. Nesten hele veksten har kommet i Gulating lagmannsrett, som er ankeinstans for blant annet Stavanger og Jæren tingrett, 13 i 2014 til 27 i 2015.
Per 23. mai var det avgjort 61 slike saker i Stavanger tingrett, noe som er mer enn det normalt blir gjort på et helt år. I Jæren tingrett var det avgjort 23 slike saker, omtrent like mange som det normalt er gjennom et helt år.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.