Stadig flere er misfornøyd med ledelsen
Arbeidstakere i Norge trives på jobb, men ansatte sier de har mindre innflytelse enn før, og misnøyen med ledelsen øker, viser en ny rapport.
Rapporten baserer seg på Medbestemmelses-barometeret, som viser hvor fornøyde arbeidstakere egentlig er.
– Veldig mange arbeidstakere sier at de har fått mindre innflytelse de siste årene. Og de sier at de tillitsvalgte har fått mindre innflytelse, sier arbeidslivsforsker Inger Marie Hagen ved Oslo Met til FriFagbevegelse.
Hun er en av flere forskere som har ansvar for barometeret i år.
26 prosent svarer at de har fått mindre innflytelse i saker som er viktig for dem de siste tre årene, og 24 prosent svarer at de har fått mer. 39 prosent er enig i påstand om at «toppledelsen stadig får mer makt», og 22 prosent er uenig, ifølge rapporten.
Andelen ledere som svarer at de har fått mer innflytelse, er dobbel så høy som blant vanlige ansatte uten lederansvar.
25 prosent svarer at de ikke ville anbefalt jobben sin til en venn eller slektning, og rundt halvparten av disse peker på ledelsen som problemet.
Ifølge rapporten er flest arbeidstakere misfornøyd med toppledelsen i virksomhetene, informasjon fra ledelsen og HR.
– Ansatte oppfører seg akkurat slik ledere vil. Alle grupper i arbeidslivet sier de er opptatt av å gjøre en god jobb og utvikle seg faglig. Det er drømme-arbeidstakeren for enhver leder. Det er et uutnyttet potensial for ledelsen her, sier Hagen.
Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt