Ledelse
Dette er kvinnene som er ledere i de største, børsnoterte selskapene. Øverst fra venstre: Kjerstin Braathen (DnB), Tine Wollebekk (Norwegian Finans), Hilde Merete Aasheim (Hydro), Sonja Horn (Entra), Kristin Skogen Lund (Schibsted) og Anette Olsen (Bonheur).
Pressefoto, Tone Meek (NTB Scanpix) og Anita Myklemyr
Kvinneandelen doblet
De er fremdeles få, men i år er det 6 kvinner inne på listen over sjefer i de 50 største selskapene på børsen. Det utgjør en dobling fra i fjor.
I 2016 ble alle de 50 største selskapene på Oslo Børs ledet av menn. I 2017 var det 2 kvinner som var ledere på dette nivået, i 2018 var tallet 3 og i år er det 6 kvinner inne på listen. Det gir en kvinneandel på 12 prosent.
Årets lederskifter
Dagens Perspektivs kartlegging av lederskiftene i de 50 største selskaper på Oslo Børs. Les også:
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Regjeringen vil at alle skal få behandling innen 60 dager
Forsvaret settes inn for å løse politioppgaver i fredstid – en varslet løsning som bør vekke innbyggere og politikere
Sløseri på toppen, snikrasjonering på bunnen
Har inngått sluttavtale – får ikke attest
Kvinneandelen blant styreledere i statens selskaper faller for tredje år på rad
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
Tom Karp om sterke ledere: Derfor utfordres demokrati og ledelse nå
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre