Ledelse
Illustrasjonsfoto
Eduard Bonnin Turina | Dreamstime
– Det må da kunne gå an å si at «det kommer an på»
Bombastiske løsninger og sannheter dominerer, men innad i forskningsmiljøet er det uenigheter. Kan man egentlig ha en konsistent lederstil?
Susann Gjerde er førsteamanuensis ved Institutt for Ledelse og Organisasjon ved Høyskolen Kristiania, og hun tar et oppgjør med dagens «bombastiske løsninger og sannheter» innen ledelsesforskningen. Hun trekker blant annet fram Stein Amundsen (Høgskolen i Innlandet) og Øyvind Martinsen (BI) sin forskning som sier at medarbeidere som får mer ansvar og myndighet presterer bedre. Studien har blitt publisert i både «The Leadership Quarterly» og «Journal of Leadership & Organizational Studies», og har den siste tiden også blitt omtalt på forskning.no. Hun mener at absolutte konklusjoner er problematiske.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv