Ledelse
– Toppsjefer kan gå i erfaringsfella
Å ansette en erfaren toppsjef gir ikke nødvendigvis de beste resultatene, viser ny forskning.
Konsulentselskapet Booz & Co foretar årlig globale undersøkelser av lederskifter. , seniorpartner i Stockholm, jobber med disse undersøkelsene og bekrefter at det er en trend at selskaper i økende grad ansetter toppsjefer med erfaring. Han presiserer imidlertid at de ikke undersøker hvorvidt de nye administrerende direktørene kommer direkte fra adm.dir-stillinger i andre selskaper eller ikke.
- Ifølge en studie av amerikanske selskaper leverer toppledere uten erfaring bedre resultater enn toppsjefer som har erfaring fra samme ledernivå i et annet selskap.
- Forskerne anbefaler at erfarne toppledere får en overgangsstilling i ett år før de tiltrer som toppsjef i et nytt selskap. – Urealistisk, mener skandinaviske rådgivere og en hodejeger Ukeavisen Ledelse har snakket med.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
EU-skeptiker ligger an til storseier i Bulgaria
Hva som gjør at team blomstrer – eller kollapser
Sikkerhet sentralt i Søreides sentralstyretale
Støre om beredskap i Norden: – Vi lever på en illusjon
Toppdiplomat foreslår løsninger for å unngå Nato-skilsmisse
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det