Samfunn
– Digitalt grenseforsvar bryter med menneskerettighetene
Nasjonalt institutt for menneskerettigheter mener digital overvåking av landegrensene bryter med både menneskerettighetene og Grunnloven.
Et utvalg har foreslått å gi Etteretningstjenesten mulighet til å avlese innholdet og metadata i all tele- og datatrafikk som krysser norske landegrenser.
- Les også: – Massiv dataavlytting vil svekke personvernet og kan true digitaliseringen
- Les også: Fritt fram å spionere?
Ifølge Aftenposten mener Nasjonalt institutt for menneskerettigheter at bruken av digitalt grenseforsvar «utvilsomt» vil innebære inngrep i retten til privatliv slik den er beskyttet av både Grunnloven og Den europeiske menneskerettighetskonvensjonen (EMK).
De siste ukene har overvåkingsforslaget fått skarp kritikk fra blant andre jurister, Datatilsynet, dommere og Helse-Norge.
Politiets sikkerhetstjeneste (PST), som onsdag legger fram sin offentlige trusselvurdering, støtter innføringen av digitalt grenseforsvar.
Forsvarsdepartementet sier «når alle høringsinnspillene er mottatt, vil vi gjennomgå alle disse. Deretter vil det bli tatt stilling til videre prosess på saksfeltet».
Nylige artikler
Økt arbeidsledighet og færre ledige stillinger i juli
For få studenthybler på leiemarkedet: – Skjønner at studenter og foreldre er urolige
Når ble motgang et tegn på at noe er galt?
Silvija Seres: Overrasket over hvor fort KI har blitt normalisert
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Mest leste artikler
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme
John Markus Lervik om jobb og ferie: Slik bygges milliardselskaper