Samfunn
Jenter får høyere karakterer enn gutter i de fleste fag
Elevkullet som gikk ut av grunnskolen våren 2017 har i snitt 41,4 grunnskolepoeng. Dette er en 0,6 høyere poengsum enn elevene som avsluttet 2015.
De siste årene har det vært en jevn økning i karakterene til avgangselevene. Årets avgangselever har i snitt 0,6 høyere poengsum enn elevene som avsluttet i 2015.
Elevkullet som gikk ut av grunnskolen våren 2017 har i snitt 41,4 grunnskolepoeng. Våren 2015 gikk elevene ut med 40,8.
- LES OGSÅ: – Norsk skole er ikke lagd for gutter
– Det er gledelig at mange av elevene avslutter grunnskolen med en høyere poengsum, sier direktør for statistikkavdelingen Irene Hilleren.
Forskjellene øker
Jentene har i snitt 4,5 grunnskolepoeng mer enn guttene. Dette er en svak økning fra 4,4 de to foregående skoleårene.
Forskjellen mellom gutter og jenter har økt over lenger tid, i 2009 var forskjellen på 3,8. Jentene får høyere karakterer enn guttene i de fleste fag, både til standpunkt og til eksamen.
- LES OGSÅ: – Jenter bør vurdere teknologifag
Fra i fjor har grunnskolepoengene økt med 0,2. Årsaken til denne økningen er at karaktersnittet i flere standpunkt- og eksamenskarakterer har økt svakt.
- LES OGSÅ: Skolestress verre enn kroppspress
En økning på 0,2 grunnskolepoeng tilsvarer en økning i karaktersnittet fra 4,12 til 4,14. For det enkelt fag er det snittkarakteren til eksamen i engelsk skriftlig som endrer seg mest fra i fjor, fra 3,7 til 3,9.
2,8 grunnskolepoeng skiller fylkene med høyest og lavest grunnskolepoeng i 2016-17. Elevene i Akershus har det høyeste snittet på 42,3 grunnskolepoeng.
Nylige artikler
Syltynn avtale mellom Iran og USA
Rekrutterere bruker ikke LinkedIn slik du tror – Vi skroller ikke gjennom innlegg
Flink, men uvillig
Svensk krafttrøbbel kan smitte over til Norge: – Ser uvanlig dyrt ut
Stordalen blir storeier i Norwegian etter gigantavtale
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer