Samfunnsansvar
Norge ligger fortsatt på bistandstoppen
Asylstrømmen bidro sterkt til at Norge i fjor ga mer i bistand enn noen gang før, viser nye tall fra OECD.
Organisasjonens tall viser at Norge ga 34,5 milliarder kroner i utviklingshjelp i fjor, tilsvarende 1,05 prosent av brutto nasjonalinntekt (BNI). Det er 2,4 milliarder kroner mer enn i 2014, ifølge Vårt Land.
Hele 3,7 milliarder kroner ble brukt på flyktninger i Norge. Det er 1,9 milliarder kroner mer enn året før, og forklarer noe av det rekordhøye bistandsbeløpet. 3,2 milliarder kroner ble gitt i nødhjelp.
Ingen av regjeringspartiene har programfestet målet om att Norges bistand skal tilsvare minst 1 prosent av BNI, slik Arbeiderpartiet og Kristelig Folkeparti har gjort. Likevel er den blåblå regjeringen den første til å klare å holde nivået over 1 prosent.
Kartleggingen, som blir presentert onsdag, viser at Brasil er den største mottakeren av norsk bistand, for fjerde året på rad, etterfulgt av Afghanistan, Palestina, Malawi og Syria. 42 prosent nødhjelpen, tilsvarende 1,4 milliarder kroner, gikk til Midtøsten, en tredel av dette gikk til Syria.
Norske organisasjoner mottok i fjor 4,6 milliarder kroner.
Nylige artikler
Når stress ikke bare handler om jobben
Hemmelige møter mellom Trump-administrasjonen og høyreekstreme separatister i Canada
Kontrakt om kjøp av sørkoreanske raketter signert
Hvordan forebygge stress hos dine mest ambisiøse medarbeidere
Suget etter veivisere
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Randstad Workmonitor 2026: Norge leder an i tillit og fleksibilitet i arbeidslivet
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Hvordan lede uten å miste seg selv: Espen Thunestvedts innsikt i bevissthet og ledelse
Algoritme-ledelse: Økt risiko for stress og helseplager i arbeidslivet