Samfunn
Politijuristene frykter kompetansetap ved sammenslåing
Leder Sverre Bromander i Politijuristene er bekymret for at en sammenslåing av Økokrim og Kripos kan bety at flinke folk forsvinner.
Bromander sier til Klassekampen at han støtter kritikken fra Økokrim-sjef Trond Erik Schea.
– Jeg er veldig redd for at de to tunge fagmiljøene skal splittes opp og forvitre og at disse flinke folkene som jobber i Økokrim og Kripos forsvinner. Det kan de fort gjøre. Da tar vi fem skritt tilbake, sier han. Forbundet han leder organiserer politijurister i både Økokrim og Kripos.
I midten av mai foreslo et utvalg å erstatte dagens særorganer innenfor politiet med to enheter, én for etterforskning og én for beredskap. Ifølge Bromander kan flere bli usikre på egen framtid om kompetansen splittes opp.
– Flinke folk vil ha utfordringer, og da må det være et område som er spisset, som en vil satse på og som tar de vanskelige sakene, sier Bromander.
Ifølge blir allerede flere skattejurister og politietterforskere lokket fra Økokrim til revisjonsfirmaer som PwC, Deloitte og EY, blant annet fordi lønnen er høyere.
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter