Samfunn
SV vurderer kvinnekrav i styrene til trossamfunn
SV vurderer å stille krav om en kvinneandel i styrene til trossamfunn som mottar statsstøtte. Bare tre av 248 styremedlemmer i norske moskeer er kvinner.
Frp og Senterpartiet mener kjønnskvotering i styrene til trossamfunn er en dårlig idé og vil heller at dette løses med oppfordringer om mer jevn fordeling av kjønnene. Arbeiderpartiet er mer villig til å vurdere forslaget, skriver Vårt Land.
– Det er en grunnleggende verdi i Norge at menn og kvinner på likeverdig vis kan ha makt og innflytelse. SV vil vurdere å stille krav om en kvinneandel i styrene til trossamfunns som mottar statsstøtte, sier Bård Vegar Solhjell til avisen.
Han kan ikke se at et styreverv har samme krav på unntak fra likestillingsloven som teologisk begrunnede stillinger har, men sier at partiet ikke har konkludert og at et krav må gjelde alle trossamfunn.
– Kulturdepartementet vil ikke mene noe om saken før stortingsmeldingen foreligger, sier statssekretær Bård Folke Fredriksen (H), som bekrefter at vilkår for tilskudd «inngår i utredningsarbeidet».
Nylige artikler
YS ser mulighet for et godt lønnsoppgjør etter ny konjunkturrapport
Måling: Russere føler seg omringet av fiender
Forventer de største demonstrasjonene i USAs historie
Norge er annerledeslandet også i arbeidslivet
Konfliktløsningens tapte mulighetsrom
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess
LO og Ap-samarbeid i Stortinget: Spørsmål om innleierestriksjoner