Samfunn
Nedgang i foreldrepenger skyldes færre fødsler
Rundt 46.300 menn og 72.600 kvinner mottok foreldrepenger i perioden 1. til 3. kvartal 2018. Dette en reduksjon på rundt tre prosent for både kvinner og menn, sammenlignet med samme periode i fjor, viser tall fra Nav.
Nedgangen i foreldrepenger har sammenheng med at det er færre fødsler. I løpet av de åtte første månedene i 2018 ble det født i underkant av tre prosent færre barn, sammenlignet med fjorårets åtte første måneder.
Far tar ut flere dager
Gjennomsnittlig antall dager menn tar ut foreldrepermisjon, har økt fra 40 dager til 41 dager i 1. til 3. kvartal i år, sammenlignet med i fjor. For kvinner er gjennomsnittlig antall dager redusert fra 99 til 97 dager.
- LES OGSÅ: Kamp mot synkende fødselstall i Europa
Andelen som velger gradert uttak er redusert over tid. Kun 11 prosent av de som mottok foreldrepenger i 1. til 3. kvartal 2018 valgte gradert uttak av foreldrepenger. De fleste var menn.
Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt