Arbeidsliv
Illustrasjonsfoto.
NTB scanpix
Flere langtidsledige – Nav håper folk flytter på seg
Langtidsledigheten øker, særlig på Sørvestlandet, ifølge en ny analyse fra Nav. Etaten håper de ledige vurderer å bytte bosted eller yrke for å få seg jobb.
Rapporten viser at det historisk har gått relativt raskt å finne seg ny jobb i Norge, skriver Klassekampen. Når mange mister jobben, går tiden det tar å søke ny jobb først ned, men den stiger når ledigheten blir varig. I tillegg kan det å ha vært uten jobb i seg selv bli et hinder for å finne en ny.
– Tallene viser tydelig at det er negativt å gå lenge ledig. Å komme seg inn i arbeidsmarkedet, selv om man ikke får drømmejobben, og så søke videre derfra, er bedre enn å være kresen til å begynne med, sier kunnskapsdirektør Yngvar Åsholt i Nav.
– Det er viktig at man er åpen for å bytte yrke eller bransje. Spesielt de som opplever ledighet på Sørvestlandet bør vurdere å flytte på seg, sier Åsholt.
Det er store geografiske forskjeller i hvordan arbeidsledigheten utvikler seg. Rogaland har lenge ligget langt nede på listen, men er nå på topp med 4,6 prosents ledighet. Det er blitt 47 prosent flere ledige i fylket. I Oslo har arbeidsledigheten falt med 5 prosent i løpet av et år.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter