Samfunn
Bøter for 1,4 milliarder
Norske helseforetak har gitt kommuner som ikke tar imot en pasient etter et sykehusopphold, bøter på nærmere 1,4 milliarder kroner fra 2012 til 2018, ifølge VG.
Dette betyr at norske kommuner har fått bøter over 300.000 ganger for pasienter de ikke har klart å ta imot, slik samhandlingsreformen fra 2012 pålegger dem, skriver avisen.
Når en pasient blir innlagt på sykehus for å få behandling eller en operasjon, skal kommunen ta imot pasienten etter at den er blitt skrevet ut fra sykehus. Kommunen skal gi videre hjelp og behandling.
Samhandlingsreformen fra 2012 skulle gjøre samarbeidet mellom sykehus og kommunene bedre, der pasientene skulle skrives ut raskere, og tilbudet til kommunene skulle bygges opp. Konsekvensen var at dersom en kommune ikke klarer å ta imot en pasient, må kommunen betale bøter for hver ekstra dag pasienten er på sykehus.
VGs kartlegging viser at samhandlingsreformen har blitt dyrere og dyrere for mange kommuner.
I 2012 krevde sykehusene inn bøter for til sammen 142 millioner kroner fra kommunene. I fjor var summen på 272 millioner kroner, en økning på 92 prosent.
– Det er mye som tyder på at bøtene for utskrivningsklare pasienter er et økonomisk virkemiddel som ikke fungerer. I stedet har det ført til uheldige økonomiske vridningseffekter og stor usikkerhet om dette er til pasientens beste, sier president Marit Hermansen i Den norske legeforening til avisen.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Arbeidsminister Kjersti Stenseng og regjeringen skroter plan om betalt ferie fra første arbeidsår
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Sykepleierforbundet krever lønnsløft og konkrete tiltak i Helsepersonellplan 2040
Verdens beste vann