Ledelse
ID 37223218 © Monkey Business Images | Dreamstime.com
Mindre juks i styrene
Ny styreforskning viser mindre tilbøyelighet til regnskapsmanipulasjon etter at kvinnekvotering ble innført i norske ASA-styrer.
Etter en lang og flammende debatt, ble lovkravet om kjønnsbalanse i ASA-styrene til slutt vedtatt av Stortinget i 2003. Kravet, som skulle sikre minst 40 prosent kvinner i styrene, trådte i kraft i 2006 – med en overgangsperiode fram til 2008. Før lovkravet var det forsvinnende få kvinner i ASA-styrene. I 1993 var det tre prosent kvinner i allmennaksjeselskapene. I 2003 av andelen syv prosent. Lovkravet om 40 prosent kvinner styrene medførte dermed en kraftig og rask endring i kjønnsbalanse.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?