
SYNSPUNKT
Espen Husstad: Forsikringsbransjen tar grønt grep
Klimaavtrykket fra bilskader øker, men det lover forsikringsbransjen å gjøre noe med.
Espen Husstad er styreleder i Claims Carbon Institute.
SYNSPUNKT. Nylig var Finans Norge og Tryg Forsikring ute i mediene og rapporterte om at vi nærmer oss 1 million bilskader i året. Da har snart hver annen husstand en lei opplevelse i løpet av året. Dersom man ser på statistikk fra Finans Norge, så økte skadeerstatningene fra 2018 til 2023 med omtrent 50%, og 2024 er altså på vei til å bli et nytt rekordår.
Nå i julesstria adresserer Finans Norge parkeringsskader - bilene blir jo bare større mens parkeringsgarasjene er som før. Og vektøkning på biler har vært en megatrend som nå forsterkes av omlegging til elektriske biler. I 1968 var VW Boble, med en vekt på 884 kg, den mest solgte bilen i Norge. I 2023 ble det solgt flest Tesla Y med tilsvarende egenvekt på 1981 kg. Omtrent samme transportbehov løses altså via to til tre ganger så store kjøretøy.
5 siste Synspunkt
-
Tor W. Andreassen om Innovasjonstalen 2025: Mangler konkrete planer
-
Silvija Seres: Livslang læring fungerer ikke – og det vil koste oss dyrt
-
Erlend Vestre: Kunstig intelligens utfordrer strategisk styring i staten
-
Jørund Rytman: Store forskjeller blant partienes interesse for norsk eierskap
-
Hans Kristiansen: Turistskattens usikre skjebne
Økt vekt gir mer skade ved kollisjon, alt annet like. Dette følger av Newtons lover ved at den kinetiske energien som må absorberes er proporsjonal med massen/vekten - mer må altså absorberes i sammenstøtene. Personsikkerheten har økt, men skadene på selve kjøretøyene blir mer omfattende.
Naturlig nok gjør dette at det blir stadig dyrere å forsikre bilene. Stadig flere deler må skiftes ut.
Dette har også en negativ klimaeffekt da produksjon av bildeler og verkstedarbeid forårsaker karbonutslipp. Forsikringsbransjen står for en betydelig del av omsetningen i mange bransjer, og dermed også for en tilsvarende del av karbonutslippene der. Det gjelder eksempelvis bilbransjen der forsikringsselskapene står for ca 15% av omsetningen.
Reparere i stedet for å erstatte, og størst mulig gjenbruk av bildeler er viktige mottiltak
Forsikringsselskapene tar i økende grad tak i denne klimautfordringen - blant annet ved å bruke innkjøpsmakten sin: Bilfabrikantene motiveres til å lage biler og bildeler med lavere avtrykk, kundene tilbys grønnere forsikringer og verkstedene reparerer renere. Reparere i stedet for å erstatte, og størst mulig gjenbruk av bildeler er viktige mottiltak.
La oss ta Tryg Forsikring som eksempel: På kapitalmarkedsdagen sin 16 november i London målsatte de 6% reduksjon i karbonavtrykket per forsikringsskade i løpet av neste treårsperiode. Nå er det altså alvor - store børsnoterte selskaper tar ikke lett på løfter til aksjonærer og andre interessenter.