SYNSPUNKT
Hva kreves av oss mentalt og emosjonelt når vi blir berørte i en nedbemanningsprosess?
En nedbemanningsprosess er en endring som påvirker alle involverte i stor grad. Både ansatte som må gå, ansatte som blir igjen, og ledere og som skal informere om nedbemanningen og lede de gjenværende ansatte.
Finn Hall Torgersen er seniorrådgiver i AS3.
SYNSPUNKT. Å bli berørt i en nedbemanningsprosess vil for de fleste være en ikke-ønsket og påført ytre endring som vil påvirke oss i stor grad. Den ytre endringen vil starte en subjektiv mental prosess hos alle involverte, både hos ansatte som må gå, hos ansatte som blir igjen, samt hos ledere og mellomledere som skal informere sine ansatte om nedbemanningen og lede de gjenværende ansatte. Alle involverte vil bli påvirket i sine tanker, følelser og atferd.
Å bli nedbemannet vil vanligvis være en endring i livet som betyr noe for oss og som påvirker oss i stor grad. Endringen må vi forholde oss til uansett om den er selvvalgt, påført, ønsket eller ikke-ønsket, og det er helt individuelt hvordan vi reagerer på den samme endringen.
Den mentale subjektive prosessen som involverte i en nedbemanningsprosess må gjennomgå, kan vi overordnet skissere i tre soner:
Opphør
I opphørssonen avsluttes noe som er kjent og trygt og den første opplevelsen er ofte preget av uklarhet og usikkerhet. Flere spørsmål melder seg gjerne: "Er det bare jeg som er omfattet av nedbemanning eller er vi flere "i samme båt"? "Hva vil endringen bety for meg – taper jeg eller kan jeg vinne noe på endringen"?
For ledere og mellomledere vil det ofte oppleves følelsesmessig krevende å overbringe sine ansatte beskjed om de blir overtallige. Ledere kan oppleve samvittighetskvaler og uberettiget "skyldfølelse" for at ansatte mister jobben sin.
I opphørssonen avsluttes noe som er kjent og trygt og den første opplevelsen er ofte preget av uklarhet og usikkerhet
Omstilling
I omstillingssonen er vi i en avklaringsprosess der vi avveier om vi klarer å gi slipp på det trygge og kjente og gi plass til det nye og ukjente. Vi opplever gjerne litt mer klarhet og blir i stand til å vurdere hvilke nye muligheter endringen kan gi oss. Hvilke muligheter vi ser for oss er påvirket blant annet av våre verdier, holdninger og overbevisninger, og som vil være med å avgjøre hvorvidt vi har mest motstand eller motivasjon overfor endringen. Spørsmål som gjerne melder seg i denne sonen er: "Vil jeg klare å ta et valg"? , "Har jeg konkludert for raskt på hva endringen vil ha av betydning for meg"?
Oppstart
Når vi oppnår å se endringen klart for oss inntreffer gjerne det vi kaller oppstartssonen. Vi har da ideelt sett klart å slå oss til ro med den nye situasjonen og lagt bak oss det som var. Oppstartssonen kjennetegnes av at opplevelsen vår spenner fra en betinget til en ubetinget aksept av den nye situasjonen. Vi kan med andre ord akseptere at vi må skifte jobb fullt ut, akseptere det i noe grad eller ikke i det hele tatt.
Evnen til å håndtere omstillinger, herunder nedbemanning, er avgjørende i dagens raskt omskiftelige arbeidsmarked.