Annonse
Foto: iStock.
Juristene svarer

Jeg er 72 år – må jeg slutte i jobben?

Spørsmål: Jeg er 72 år, og har nå fått beskjed om at arbeidsgiver ønsker at jeg skal slutte.

Arbeidsgiver viser til at de kan avslutte arbeidsforholdet på grunnlag av at jeg har fylt 72 år. Kan de det?

Svar: Etter arbeidsmiljøloven § 15-13 a, kan arbeidsgiver avslutte arbeidsforholdet når arbeidstaker er fylt 72 år. Bakgrunnen for bestemmelsen er å legge til rette for en verdig avgang fra arbeidslivet, og unngå tvister om arbeidsevne.

Les resten med abonnement fra
Velg det abonnementet som passer best for deg. Priser fra:
1,-
Prøv nå
Ingen bindingstid
Jeg har allerede abonnement
Vil du ha regningen rett til bedriften? Klikk her
Annonse
Annonse