Annonse
Illustrasjonsfoto.  Foto: ljubaphoto/iStock
Juristene svarer

Kan man hente ut helseopplysninger i forbindelse med ansettelser?

Spørsmål: Jeg jobber i personalavdelingen i bedriften vår, og jeg har forsøkt å sette meg inn i hva arbeidsgiver kan og ikke kan gjøre, i forbindelse med ansettelser.

Jeg ser at det i arbeidsmiljøloven § 9-3 er et forbud mot innhenting av helseopplysninger ved ansettelse, utenom i visse tilfeller.

Det er imidlertid ikke helt klart for meg hvor grensene går, for hva som er en helseopplysning og hva som ikke er det. Kan dere si noe om når noe er en helseopplysning?

Les resten med abonnement fra
Velg det abonnementet som passer best for deg. Priser fra:
1,-
Prøv nå
Ingen bindingstid
Jeg har allerede abonnement
Vil du ha regningen rett til bedriften? Klikk her

Spør juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Har du spørsmål om arbeidsrett? Send de til oss ved å klikke her.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse

Spør juristene

Har du spørsmål om arbeidsrett?

Har du spørsmål om arbeidsrett? Send de til oss ved å klikke her.

Les alle spørsmål og svar her!


Annonse